IDEA FESTIWALU

Zapraszamy na II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach „Echa Katynia”!

W tej edycji spotykamy się w formule ON-LINE.

Świat ciągle wypełnia się ideologiami, które mogą przekształcić się w TOTALITARYZMY. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skali tego zjawiska.

W tym roku zaprezentujemy ponad 20 różnych filmów z całego świata nawiązujących do tej przejmującej tematyki.

TOTALITARYZM to nie tylko ustrój społeczny, ale przede wszystkim losy zwykłych ludzi. Takich, jak my. To narastająca przemoc systemu oraz walka ludzi o wolność i godność, a także powracające wspomnienia, ludzkie historie i pamięć o nich.

To żywe scenariusze, które nie chcemy, żeby kiedykolwiek się powtórzyły.

W dziejach Polski totalitaryzm odcisnął swoje wyraźne piętno. Dlatego tworzymy przestrzeń, w której będziemy rozważać i przeżywać zagadnienie totalitaryzmu w wielu aspektach. Uczulać obrazami na mechanizmy przemocy i dyskryminacji.

W 2020 r., w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował międzynarodowy festiwal filmowy o symbolicznej nazwie „Echa Katynia”, którego tematyka obejmuje szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu.

Po sukcesie zeszłorocznego wydarzenia i co za tym idzie dużego zainteresowania jego tematyką, rozwijamy formułę, prezentując Państwu więcej filmów wydarzeń towarzyszących.

Do udziału w naszym festiwalu zaprosiliśmy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze, wielokrotnie nagradzane filmy, których wysoki poziom wrażliwości artystycznej i zajmująca treść mają być przyczynkiem do dyskusji o problemie totalitaryzmu. Większość z nich to polskie premiery.

Oprócz seansów filmowych ważnym składnikiem festiwalu będą debaty oraz spotkania z twórcami, warsztaty dla filmowców i amatorów.

A więc zasiądź wygodnie w fotelu i przeżyj filmy, które przygotowaliśmy dla Ciebie w wersji ON-LINE.

Zarejestruj się jak najszybciej, pula miejsc ograniczona!

JAK OBEJRZEĆ FILM

Kliknij w przycisk ZAREZERWUJ SEANS przy dowolnym z filmów, który chcesz obejrzeć.

Zostaniesz przeniesiony do platformy onestage.pl gdzie poprosimy Cię o założenie konta użytkownika i zarejestrowanie na wybrane przez Ciebie seanse. Filmy możesz obejrzeć o dowolnej porze, w czasie trwania Festiwalu, tj. pomiędzy 15 a 18 kwietnia 2021r.

Filmy pełnometrażowe

Filmy rywalizują o Nagrodę Publiczności. Możesz ocenić każde obejrzane dzieło podczas seansu.

CI, KTÓRZY POZOSTALI

(AKIK MARADTAK, reż. B. Tóth, 2019r, 83 min.)

Miłość potrafi mieć uzdrawiającą siłę. Zobacz poruszającą historię nastoletniej Kláry, która poznaje 42-letniego lekarza Aldo. On ocalały z niemieckiego obozu koncentracyjnego, z całym bagażem wspomnień i nadziei żyje samotnie. Ona, po wojennej traumie, utracie rodziców buntuje się przeciw ciotce, cały czas mając nadzieję, że matka i ojciec odnajdą się. Te dwie różne osobowości oraz doświadczenia połączy przyjaźń, radość i ojcowska miłość. Jej przeżycia potęguje fakt, że wydarzenia dzieją się na Węgrzech po 1945 roku - w czasach nowych, w nieznanych im dotąd ograniczeniach komunistycznego reżimu.

DZIENNIK DIANY

(DNEVNIK DIANE BUDISAVLJEVIC, reż. D. Budisavljevic, 2019r, 88 min.)

Z upływem czasu poznajemy nowych "Schindlerów" okresu najstraszniejszych totalitaryzmów. Jest nią z pewnością Diana Budisavlkević, austriacka działaczka humanitarna, która w czasie II wojny światowej uratowała życie ponad 10 tys. serbskich, prawosławnych dzieci. To właśnie jej biografia stała się inspiracją do tego trzymającego w napięciu filmu. Bohaterka w ekstremalnych warunkach dostrzega, że jej własne życie nie jest na tyle cenne, żeby zapomnieć o życiu prześladowanych niewinnych ludzi. Z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem i determinacją oraz pomocą kilku przyjaciół rozpoczyna niebezpieczną akcję ratowania Serbów przetrzymywanych w obozach Ustaszów.

NIEUMARLI

(IMMORTAL, reż. K. Okhapkina, 2019r, 61 min.)

Jak mechanizmy władzy politycznej wpływają na życie mieszkańców? Zobacz esej w formie audiowizualnych kolaży, ukazujący surowy porządek kierujący życiem małego przemysłowego miasta w Rosji. Metaforą, a zarazem przykładem wprowadzanego nowego ładu jest dyscyplina w szkole baletowej dla dziewcząt i przygotowania młodych chłopców do służby wojskowej. Miasto Apatity, pełniące niegdyś funkcję obozu koncentracyjnego, obecnie ma innych więźniów-niewolników - młodych mieszkańców pozostających pod ścisłą "opieką" państwa.

MOJA ULUBIONA WOJNA

(MY FAVORITE WAR, reż. I. Burkovska Jacobsen, 2020r, 82 min.)

Bardzo ujmujący i pięknie zrealizowany, animowany dokument opowiadający autobiograficzną historię reżyserki, która dorastała w czasach zimnej wojny na Łotwie, będącej wówczas częścią Związku Sowieckiego. Ilze żyje w rozdwojeniu pomiędzy komunistyczną rzeczywistością, a propagandą, która tej rzeczywistości zaprzecza. Odkrywa też, jak odmienne przekonania mają ci, których kocha najbardziej. Opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu własnej tożsamości, prawdy i lojalności.

KRAINA CIENI

(KRAJINA VE STINU, reż. B. Slama, 2020r, 135 min.)

"Kraina Cieni" to kronika z życia małej przygranicznej wsi rozgrywająca się na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku. Bohaterowie muszą zmierzyć się zarówno z nazizmem jak i komunizmem. Wydaje się, że tak naprawdę dla zwykłego życia dużo się nie wydarzy. Początkowo życie mieszkańców wsi toczy się wokół normalnych przyziemnych spraw. Okazuje się, że to tylko pozory. W końcu polityka upomina się o „szarego” człowieka. Wkrótce nadchodzi czas nieuchronnych zmian, kiedy bohaterowie muszą wybrać czy są Austriakami, Niemcami, czy Czechami, a rosnące powoli zło poróżnia wszystkich ze sobą i prowadzi do tragedii.

MALARZ SZYLDÓW

(THE SIGN PAINTER, reż. V. Kairiss, 2020r, 112 min.)

Tragikomiczna historia skromnego i naiwnego malarza szyldów, który przez swoją mało znaczącą profesję mimowolnie uczestniczy w przemianach własnego kraju. Najpierw autorytarne rządy przedwojennej Łotwy, następnie zbrodnicze totalitaryzmy – niemieckiej III Rzeszy i sowieckiego ZSRS. Do rangi symbolu urasta kolejne przemalowywanie szyldów nazw ulic: Wolności – Zjednoczenia – Stalina – Adolfa Hitlera… To również historia pięknej miłości bohatera do Żydówki i opowieść o wielkiej stracie…

ZWYCZAJNY KRAJ

(reż.: Tomasz Wolski, 2020r, 53 min.)

Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych, a do tego filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu. Obraz to chwilami groteskowy, choć równocześnie podszyty grozą, która z każdą minutą podskórnie narasta. Aż do dramatycznego finału, w którym Wielki Brat już nie tylko patrzy, ale wdziera się w intymność szarego obywatela. Przed nami przerażający komunistyczny panoptikon, który w dodatku sam siebie podgląda i nagrywa.

Krótkie i średnie formy

Filmy rywalizują o Nagrodę Publiczności. Możesz ocenić każde obejrzane dzieło podczas seansu.

AMELIA I SATURNIN

(reż. Daniel Zagórski , 2019r, 15 min.)

Poetycki film o dziadkach autora i ich wieloletnich doświadczeniach związanych z przemocą ze strony reżimów totalitarnych.

Nagrody:

Festiwale: zwycięzca Festiwalu Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać Człowieka" w Oświęcimiu

SIEWCA

(reż. Krzysztof Chodorowski, 2019r, 5 min.)

SIEWCA
Są na świecie ludzie, którzy wyrażają się poprzez słowa. Są też tacy, którzy mało mówią za to skupiają się na obserwacji. Jest jeszcze jeden typ ludzi – którzy widzą wiele i chcieliby o tym opowiedzieć, ale boją się, że nie zdążą. Włodzimierz Naumiuk bez wątpienia jest tym trzecim. To nie tylko wybitny rzeźbiarz, ale przede wszystkim wrażliwy obserwator. Jego prace otwierają przed widzem możliwość spojrzenia na świat z innej, dotychczas mu nieznanej perspektywy.

Nagrody:

Festiwale: Transatlantyk

WYBRZEŻE KERCZU

(CASTAWAYS OF KERCH, reż. Stefano Conca Bonizzoni, 2020r, 25 min.)

Premiera w Polsce

Wciągająca opowieść o losach mniejszości włoskiego pochodzenia od XIX w. zamieszkującej miasto Kercz na Krymie. Gdy w 1942 r. władze sowieckie oskarżają miejscowych Włochów o kolaborację z Niemcami, zostają oni deportowani na tereny dzisiejszego Kazachstanu, nad brzeg Jeziora Aralskiego. Symboliczny obraz wyschniętego dzisiaj wschodniego dorzecza jeziora potęguje wrażenie pozostawionej pustki, której już nic nie zapełni. Łodzie rybackie na pustyni i upadłe fabryki, w których pracowali również deportowani Włosi to ślady przeszłości, o których dzisiaj mało kto wie.

Nagrody:

Festiwale: Nagroda za Najlepszy Scenariusz na Solinas Doc For Cinema Florence

CELA 364

(CELL 364, reż. Zoé Rossion & Mathilde Babo, 2020r, 4 min.)

Premiera w Polsce

"Kto zasypia w czasach demokracji, ten budzi się w czasach dyktatury". Zobacz obraz przeżyć i relacje byłego więźnia Stasi, który ponownie odwiedza swoją celę.

DZIENNIK 1937

(DIARY 1937, reż. Pavlo Dorohoy, 2020r, 15 min.)

DZIENNIK 1937

Premiera w Polsce

Pamiętniki i zdjęcia z 1937 roku, kupione na pchlim targu w Charkowie, odkrywają nieznane karty historii. Dlaczego ludzie zaprzeczają własnej pamięci sowieckiego doświadczenia? Czy można odtworzyć epokę historyczną poprzez osobiste historie, a co ważniejsze - pamięć zbiorową czy osobistą? Gdzie znajduje się punkt przecięcia się doświadczenia osobistego i zbiorowego?

DELIKATNE

(GENTLE, reż. Soňa Nôtová, 2019r, 21 min.)

Premiera w Polsce

Wspomnienie "magicznych, rewolucyjnych czasów" - jak mówią bohaterowie. Poznaj opowieść o kobietach, które odegrały kluczową rolę podczas Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji, w listopadzie 1989 r.

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI

(reż. Rafał Bryll, 2021r, 39 min.)

Premiera w Polsce

Miłość Żydówki i Polaka, wojna, piękne chwile i mrożące krew w żyłach wydarzenia. Bogdan Jastrzębski - Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, cofa się pamięcią do czasów II Wojny Światowej, kiedy podczas okupacji zakochał się w tej jedynej, na całe życie - Krystynie Geisler, Żydówce. Wspomina pierwsze randki i wspólnie spędzone chwile, ale i dramat Żydów w częstochowskim getcie. Brawurowa akcja na ulicach Częstochowy, tuż pod okiem niemieckich strażników była jedyną możliwością ocalenia życia ukochanej Bogdana.

POWROTY

(RETURN, reż. Selman Deniz, 2019r, 18 min.)

Premiera w Polsce

Eyüp przekracza górę Ararat i zaczyna szukać swojej ciotki w Erewaniu, podążając za słowami szaleńca. Ciotka przez całe lata czeka, aż ktoś przyjdzie do niej zza góry. Eyup nie może być pewien tego, kogo znalazł za niebieskimi drzwiami - czy to jego ciotka, czy nie? Nie mogą się zrozumieć…

ARTYŚCI, KTÓRZY PRZEŻYLI

(SURVIVAL ARTISTS, reż. Lucas Kauter, 2020r, 20 min.)

Premiera w Polsce

Inwazja III Rzeszy na Związek Sowiecki daje Stalinowi pretekst do wdrożenia zaostrzonej polityki deportacyjnej wobec licznych mniejszości narodowych zamieszkujących zachodnie krańce ZSRS. Poznaj trudną historię Niemców Nadwołżańskich, zobrazowaną losami dwóch ocalałych ludzi, którzy doświadczyli wielu okrucieństw podczas II wojny światowej oraz po niej.

TWARZE

(TEKINTETEK, reż. Ernő Zoltán Balogh, 2019r, 20 min.)

Premiera w Polsce

Poznaj historię tragicznej nocy. Konfrontacja dwóch idei, dwóch dusz. Opowieść o męczeńskiej śmierci węgierskiego księdza Kucsery Ferenca- aresztowanego w czerwcu 1919 r., przez komunistów. Zanurz się na moment w trudną i chaotyczną epokę, aby osobiście zobaczyć rozpadający się świat, jego idee oraz ludzi. Epokę, w której zachowanie swojego człowieczeństwa czyni cię bohaterem. 


Nagrody:

Zwycięzca nagrody dla Najlepszego Filmu na International Catholic Film Festival w Rzymie (Watykanie)

FANTAZJA

(THE FANTASTIC, reż. Maija Blåfield, 2020r, 30 min.)

Film o wyobraźni i spotkaniu z nieznanym. Wygnańcy z Korei Północnej opisują swoje doświadczenia związane z oglądaniem zakazanych filmów zagranicznych. Jak wyobrażali sobie świat zewnętrzny na podstawie przemycanych filmów fabularnych?
Film odwraca scenografię, w której ludzie z Zachodu zaglądają do codziennego życia zamkniętego państwa. W tym filmie to mieszkańcy Korei Północnej kierują swoją ciekawość na świat zewnętrzny.

Nagrody:

Festiwale: blisko 10 nagród dla Najlepszego Filmu, m.in. na Tampere FF i Doker Moscow IDFF

Premiery IPN

W poznawaniu przeszłości najbardziej fascynujące jest odkrywanie losów zwykłych ludzi, którzy często wbrew własnej woli stali się częścią wielkich wydarzeń historycznych. Poznając dzieje ich życia, możemy lepiej zrozumieć zdarzenia z minionych lat.

Cztery premierowe filmy Instytutu Pamięci Narodowej, które zaprezentujemy Wam w tegorocznej edycji naszego Festiwalu to zbiór niezwykłych mikrohistorii, które w połączeniu tworzą całościowy obraz niełatwych dziejów narodu polskiego.

KRZYŻ PONAD SWASTYKĄ

(reż. Hanna Zofia Etemadi, 2021r, 77 min.)

Opowieść o cenie, jaką za umiłowanie człowieka i wolności zapłacili duchowni. Film opisuje jak niemiecki nazizm znalazł sobie ofiary pośród tych, których jedyną „zbrodnią” było trwanie w służbie bliźnim. „Krzyż ponad swastyką" jest ostatnią częścią tryptyku filmowego, obok już zrealizowanych filmów pt. "Listy śmierci" oraz "Podróżnik". To obraz prześladowania i cierpienia duchowieństwa polskiego w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Niezwykłe w swej skromności wspomnienia księży i przejmujące opowiadania świadków ich męczeństwa. Fakty i relacje oprawione komentarzem historycznym.

FORT

(reż. Rafał Pękała, Marcin Maziarzewski, 2020r, 70 min.)

Czy zdajesz sobie sprawę ile mrocznych tajemnic kryją miejsca tuż obok ciebie, w bliskim sąsiedztwie? „Fort” to znacząca produkcja opowiadająca lokalną, a przez to mało znaną historię zbrodni niemieckich dokonywanych na Polakach i Żydach w murach Fortu III w Pomiechówku, w którym w czasie okupacji mieścił się areszt śledczy Gestapo. Film zawiera liczne świadectwa osób więzionych oraz wspomnienia rodzin ofiar.

W IMIĘ PRAWDY. TAJNY INSTYTUT KATYŃSKI

(reż. Jarosław Mańka, 50 min.)

Historia o umiłowaniu prawdy, której głoszenie uznano przestępstwem, a sędziowie wydawali wyroki skazujące. Film opisuje działania nieformalnej organizacji - Tajnego Instytutu Katyńskiego założonego w Krakowie 1978 roku przez kilku zagorzałych poszukiwaczy prawdy, antykomunistów: Andrzeja Kostrzewskiego (żołnierza AK), Adama Macedońskiego (znanego artystę grafika) oraz Stanisława Tora. Za główne zadanie postawili sobie dotrzeć do społeczeństwa polskiego z zakazaną prawdą, utrwalić pamięć o Katyniu oraz zgromadzić archiwalia, świadectwa i pamiątki.

WYBRANIEC BOGÓW

(reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomasz Matuszczak, 2021r, 62 min.)

Totalitaryzm prowadzi do ofiar i strat, które trudno oszacować. Kim jest tytułowy „ Wybraniec bogów”? Zobacz pełnometrażowy dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. O jego losach opowiedzą wybitni badacze m.in. historycy, matematycy, nauczyciele. Życie bohatera ilustrują fragmenty fabularyzowane, które pomagają nam wyobrazić sobie ile każda z ofiar katyńskich mogła nam jeszcze pozostawić, w różnych wymiarach. Gdyby tylko pozwolono im żyć…

Pokazy filmowe

CI, KTÓRZY POZOSTALI

(AKIK MARADTAK, reż. B. Tóth, 2019r, 83 min.)

DZIENNIK DIANY

(DNEVNIK DIANE BUDISAVLJEVIC, reż. D. Budisavljevic, 2019r, 88 min.)

NIEUMARLI

(IMMORTAL, reż. K. Okhapkina, 2019r, 61 min.)

MOJA ULUBIONA WOJNA

(MY FAVORITE WAR, reż. I. Burkovska Jacobsen, 2020r, 82 min.)

KRAINA CIENI

(KRAJINA VE STINU, reż. B. Slama, 2020r, 135 min.)

MALARZ SZYLDÓW

(THE SIGN PAINTER, reż. V. Kairiss, 2020r, 112 min.)

ZWYCZAJNY KRAJ

(reż.: Tomasz Wolski, 2020r, 53 min.)

AMELIA I SATURNIN

(reż. Daniel Zagórski , 2019r, 15 min.)

SIEWCA

(reż. Krzysztof Chodorowski, 2019r, 5 min.)

WYBRZEŻE KERCZU

(CASTAWAYS OF KERCH, reż. Stefano Conca Bonizzoni, 2020r, 25 min.)

CELA 364

(CELL 364, reż. Zoé Rossion & Mathilde Babo, 2020r, 4 min.)

DZIENNIK 1937

(DIARY 1937, reż. Pavlo Dorohoy, 2020r, 15 min.)

DELIKATNE

(GENTLE, reż. Soňa Nôtová, 2019r, 21 min.)

OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI

(reż. Rafał Bryll, 2021r, 39 min.)

POWROTY

(RETURN, reż. Selman Deniz, 2019r, 18 min.)

ARTYŚCI, KTÓRZY PRZEŻYLI

(SURVIVAL ARTISTS, reż. Lucas Kauter, 2020r, 20 min.)

TWARZE

(TEKINTETEK, reż. Ernő Zoltán Balogh, 2019r, 20 min.)

FANTAZJA

(THE FANTASTIC, reż. Maija Blåfield, 2020r, 30 min.)

KRZYŻ PONAD SWASTYKĄ

(reż. Hanna Zofia Etemadi, 2021r, 77 min.)

FORT

(reż. Rafał Pękała, Marcin Maziarzewski, 2020r, 70 min.)

W IMIĘ PRAWDY. TAJNY INSTYTUT KATYŃSKI

(reż. Jarosław Mańka, 50 min.)

WYBRANIEC BOGÓW

(reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała, Tomasz Matuszczak, 2021r, 62 min.)

Warsztaty filmowe

od 26.03 (od 18:00) do 28.03 (do 18:00) - BEZPŁATNE WARSZTATY FILMOWE - TWÓRCZE ARCHIWA!

Dla początkujących twórców i młodzieży, pasjonatów kina i historii.

Zapraszamy na BEZPŁATNE WARSZTATY FILMOWE - TWÓRCZE ARCHIWA!
Dla początkujących twórców i młodzieży, pasjonatów kina i historii.

Idea warsztatów:
Historia to nie tylko to, co zostało zapisane w podręcznikach do historii, to również postaci, wydarzenia, wspomnienia, które funkcjonują w pamięci każdego z nas i są przekazywane kolejnym pokoleniom. Historia jest odtwarzana, konstruowana wciąż na nowo. Skonfrontowana z naszymi wyobrażeniami, może dawać pole do twórczego działania. To nie jest zamknięty rozdział. W ten sposób chcemy do niej podejść podczas warsztatów filmowych, do których zapraszamy uczestników w wieku 14+, pasjonatów kina i historii. Będziemy pracować w technice foundfootage (czyli materiału znalezionego), kopać w archiwach (bazą będą zasoby archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej), na nowo interpretować i zestawiać zawarte w nich materiały. Będą nam towarzyszyły ważne wydarzenia historyczne dla Polski (między rokiem 1968 a 1980), ale też historia w skali mikro – indywidualne wspomnienia, codzienność.

Kto może się zgłosić?
Nie potrzebujesz niczego innego niż komputera, dostępu do internetu, pasji do kina, historii i chęci przeżycia ciekawej filmowej przygody. Reszty spróbujemy nauczyć Cię w trakcie warsztatów.

Czego nauczycie się i z czym wyjdziecie?

  • podstawy montażu i obsługi programu Premiere Pro
  • konstruowanie i montowanie filmu w technice foundfootage
  • szukanie i twórcze podejście do materiałów archiwalnych
  • znajomość podstaw prawa autorskiego
  • dyskusja na temat historii, pamięci i wspomnień
  • efektem naszych warsztatów będzie stworzenie własnego eseju filmowego w technice foundfootage.

Kiedy odbędą się warsztaty?
Warsztaty odbędą się on-line poprzez platformę Zoom w dniach od 26.03 (od 18:00) do 28.03 (do 18:00) - ok. 18 h warsztatowych. Liczba miejsc ograniczona!

Dla kogo są te warsztaty?
Na zgłoszenia czekamy do 23.03.2021. Wystarczy je wysłać na adres totalitaryzmy@ipn.gov.pl w tytule podając Zgłoszenie „Twórcze Archiwa”.

W wiadomości musicie zawrzeć następujące informacje:

  1. Imię i nazwisko, adres, wiek, nr telefonu (opcjonalnie),
  2. Czy zgłaszasz się indywidualnie czy z grupą? jeśli z grupą - ile osób zgłaszasz (dobrze, gdyby grupa przebywała w czasie warsztatów w tym samym fizycznym miejscu)
  3. Zgodę na przetwarzanie danych osobowych – do pobrania poniżej

Warsztaty poprowadzą doświadczeni i utytułowani twórcy: Jarosław Wszędybył, Karolina Śmigiel, Diana Gaik


16.04.2021 W GODZINACH 12 – 15 - BEZPŁATNY WARSZTAT DLA TWÓRCÓW - JAK KORZYSTAĆ Z ARCHIWÓW IPN

Dla początkujących twórców i młodzieży, pasjonatów kina i historii.

Interesujesz się technikami found footage? Pracujesz z archiwaliami? Chcesz wiedzieć jakie archiwalne zasoby audio-video posiada Instytut Pamięci Narodowej i jak się wśród nich poruszać?

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na bezpłatny warsztat w formie masterclass zatytułowany - JAK KORZYSTAĆ Z ARCHIWÓW IPN - WARSZTAT DLA TWÓRCÓW. Warsztat, który będzie jednym z wydarzeń towarzyszących II edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Echa Katynia" (15-18.04. online) skierowany jest do profesjonalnych twórców filmowych, także studentów szkół filmowych, zainteresowanych pracą z archiwaliami.

Podczas warsztatu specjaliści i eksperci z działu Archiwum IPN opowiedzą i zaprezentują jakiego rodzaju materiały audio-video można znaleźć w zasobach archiwalnych Instytutu, przybliżą różne dostępne rodzaje dokumentacji, takie jak: film operacyjny SB, depozyty Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i prywatne kolekcje - materiały do biografii uczestników wydarzeń historycznych, notacje ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, czy kolekcje z zasobów Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Archiwiści i specjaliści z IPN opowiedzą także o tym, jak wyszukiwać informacje w aplikacjach Cyfrowego Archiwum oraz jak wnioskować i jakie procedury spełnić, aby otrzymać dostęp i wgląd do zasobów Archiwum.

Całość spointuje omówienie zagadnień związanych z udostępnianiem dokumentacji audiowizualnej z Archiwum IPN w kontekście praw autorskich.

Ten wyjątkowy warsztat odbędzie się w formule online, w piątek, 16.04.2021 r., w godzinach 12:00 – 15:00.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztat poprowadzą wybitni historycy i archiwiści: Artur Cieślik, Szymon Czwarno, Magdalena Mołczanowska, Radosław Morawski, Radosław Poboży, Tomasz Stempowski, Konrad Wiesław Ślusarski

moderować dyskusję będą: reżyser Jarosław Wszędybył oraz producentki i edukatorki filmowe Karolina Śmigiel i Diana Gaik


Debaty

15.04.2021 r. godz. 18.00 - DEBATA 1

WSPÓŁCZESNE KINO HISTORYCZNE W POLSCE A TRENDY ŚWIATOWE

Kino historyczne jest bardzo ważną częścią polskiej kinematografii. Pierwsze dwie dekady XXI w. to wręcz gwałtowny rozwój tej gałęzi kina. Biorąc pod uwagę obecne trendy możemy prognozować, że tendencja wzrostowa będzie się nadal rozwijać. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Jakie perspektywy ma przed sobą ta część kinematografii i jak mocno sytuacja w Polsce, i na świecie ma swoje odzwierciedlenie w polskim kinie? Czy polskie filmy historyczne mogą z powodzeniem konkurować z zagranicznymi? Czy są atrakcyjne dla obcokrajowców?
Łukasz Adamski - prowadzący
Goście:
  • Tomasz Wolski – reżyser
  • Radosław Śmigulski – dyrektor PISF
  • Piotr Gociek – redaktor Polskie Radio

16.04.2021 r. godz. 14.00 - DEBATA 2

MULTIMEDIA W EDUKACJI HISTORYCZNEJ

Czas pandemii dobitnie pokazał wartość multimediów w procesie edukacji. Czy prosty przekaz ubrany w atrakcyjną formę graficzną może zastąpić opasłe podręczniki pełne przypisów? W która stronę zmierza dzisiejsza edukacja historyczna? Jak zaciekawić młodego człowieka i przekazać mu niezbędny zakres wiedzy?
Prowadzący: Sylwia Krasnodębska
Goście:
  • dr Tomasz Rzymkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego
  • Adam Hlebowicz – Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN
  • dr Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Barbara Gołębiowska – Kierowniczka Działu Edukacji w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

17.04.2021 r. godz. 18.00 - DEBATA 3

PATRIOTYZM W ODWROCIE? - STUDIUM PRZYPADKU.

Według jednego z badań przeprowadzonych przez CBOŚ, wśród polskiej młodzieży można zaobserwować tendencję do polaryzacji postaw i poglądów z dominującym po raz pierwszy do wielu lat światopoglądem lewicowym. Jednocześnie zauważalny jest spadek aktywności licznych jeszcze 5 lat temu lokalnych organizacji patriotycznych. Jaki jest tego powód? Czym jest patriotyzm dla młodego pokolenia? Czy wartości takie jak wspólnota narodowa, solidarność, odpowiedzialność maja jeszcze jakieś znaczenie czy to tylko puste frazesy? Co jest powodem tak szybkich zmian stosunku do własnej tożsamości i Ojczyzny? Co może sprawić, żeby patriotyzm pozostał stałą częścią tożsamości, do którego z przekonaniem będzie się przyznawać większość młodego pokolenia?
Prowadzenie: Marcin Wikło
Goście:
  • Rafał Ziemkiewicz
  • Piotr Dmitrowicz
  • Paweł Lisicki